Nahlédněte do jejich světa

Milena (80) rodinné vztahy, rozhodování

Paní Milena je drobná dáma, která má na srdci trápení týkající se jejího druhého manžela. Při našem prvním setkání mi chce vysvětlit svou situaci a vypovídat se. Svého manžela si hluboce váží a je na něj pyšná. Jako jazykovědci hovoří oba pěti jazyky, každý den v týdnu spolu hovoří jiným jazykem, aby se udrželi ve formě a taky je to prostě baví. Nicméně manžel podle ní „nestojí nohama na zemi a mívá nejasné výpadky vědomí, snad Alzheimer."

Milena mi široce popisuje rodinné vztahy manžela, který restituoval barák a přenechal ho svým dětem z prvního manželství. Ti se jednak nestarají ani o svého otce ani o barák a ani o své vlastní rodiny. Milena zvažovala i udání na sociálku. Manžel se snaží přilepšit svým dětem a tak chodí i přes svůj pokročilý věk rozdávat letáky, aby něco vydělal. Milena vypráví několik dalších epizod z jejich života, na kterých dokládá své přesvědčení, že jejího manžela využívají a on nemá soudnost, aby to rozpoznal.

Již v závěru prvního setkání se dobíráme dilematu, který Milena řeší. Má začít hledat zařízení, ve kterém s manželem dožijí? Nebo má investovat energii do toho, aby přesvědčila manžela, aby se soudil o barák? Je si jistá, že „právo je na jejich straně“. Říká, že se stydí poradit se s vlastní dcerou, která ji totiž odrazovala od druhého sňatku.

Zkraje druhého setkání oceňuje Milena, že jsem ji držela svými otázkami u podstaty věci a říká, že je překvapená, že to vlastně bylo k něčemu dobré a směje se. Vypadá uvolněněji. Uvědomila si totiž, že nemá moc času a musí myslet i na sebe. Nyní pro sebe našla priority. Během následujících setkání jsme společně pracovaly na tématu její role ve vztahu mezi jejím manželem a jeho dětmi a na velkém tématu hledání domova, kde společně dožijí.

S pomocí kontaktu mé kolegyně, která se dlouhodobě věnuje práci se seniory, se jí podařil najít důstojný domov pro oba. Když jsem jí prosila o souhlas s uveřejněním jejího příběhu, opakovala mi, ať napíšu, že to bylo velmi užitečné, protože se měla kde uklidnit, srovnat si myšlenky a porovnat pro a proti. Mohla včas zjistit, že nechce zbytek svého času věnovat právním tahanicím.

Objednejte si terapii telefonicky na 725810870 nebo emailem.

terepe logotype
X Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používá soubory cookie.