Nahlédněte do jejich světa

Aneta (30) z “co si o mě bude někdo myslet" na "co je dobré pro mě"

Jestli jít na terapii jsem dlouho váhala, protože jsem měla dojem, že mi přece až tak zle není a dokážu normálně fungovat. Ale pocit, že něco není v pořádku a nevím si s tím sama rady, nepřestával. Ani jsem se z toho po několika týdnech prostě nevyspala. Odhodlala jsem se tedy napsat paní Tereze. Popravdě jsem ani nevěděla odkud na terapii začít a bylo jsem z toho dost nervózní. Už dříve jsem si prošla nepříjemným obdobím nesnesitelných úzkostí a panických záchvatů, které jsem zvládla tak nějak postupem času sama, ale pořád se mě držel zvláštní pocit nejistoty a strachu z budoucnosti, mimo jiné asi také proto, že mě čekala svatba s dlouholetým partnerem.

Byla jsem na sebe vždy přísná a tvrdá, příjemné věci jsem si dovolila jen za odměnu, polevovala jsem, až když jsem byla úplně vyčerpaná a cítila jsem, že se blíží další panický záchvat. Pohybovala jsem se mezi extrémy, mezi totálním nasazením a mezi vyčerpáním, potřebou se někam zavřít před světem.

Na druhou stranu jsem byla přehnaně laskavá a chápavá k ostatním, v práci jsem byla hodně obětavá – měla jsem pocit, že jinak bych neměla nárok na lásku od ostatních, ale zároveň mi hodně chyběla. Cítila jsem se zmatená, že nikam nepatřím.

Až na terapii mi tak nějak došlo, že bych měla být minimálně tak laskavá k sobě, jako k ostatním, a vybírat si komu dám svou péči a pozornost.

Otočila jsem své myšlení z postoje "co si bude někdo o mě myslet, když udělám nebo řeknu tohle", na "chci to udělat, protože je to dobré pro mě".

Dokážu se lépe prosadit v práci, nejdu přes své limity, abych se trvale nevyčerpávala. Naučila jsem se kromě povinností plánovat si i hezké aktivity, u kterých vím, že si odpočinu.

S tímhle přístupem jsem si dokázala taky uvědomit, kdo z lidí v mém okolí mě zraňuje a není pro mě vhodný. Více jsem si začala vážit lidí, u kterých vím, že jim na mě záleží. Bohužel to také znamenalo to, že jsem ukončila vztah s partnerem a zrušila plánovanou svatbu.

Posunulo mě to hodně vpřed, ale nečekám, že to bude stále jen dobré a ještě lepší a nikdy už nezažiju úzkost. Zásadní změna je v tom, že se svým strachem umím lépe pracovat a vím co mi pomáhá se uvolnit. Je to ale velmi příjemná cesta, protože je to péče o samu sebe a té není nikdy dost.

Výsledkem je, že se cítím silnější, méně zranitelná, více si věřím a mám svůj život ve svých rukou, a vím že takhle můžu být více spokojená trvale.

Objednejte si terapii telefonicky na 725810870 nebo emailem.

terepe logotype
X Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používá soubory cookie.