Blog

Vyměňte úzkost a obavy za pocit štěstí

Vyměňte úzkost a obavy za pocit štěstí

Šťastné náhody, které se dějí šťastlivcům, nejsou žádnou vrozenou výsadou nebo magií ve smyslu “narodil se pod šťastnou hvězdou” či “štěstí jí šlo vždy samo naproti”. Šťastlivci, aniž si to uvědomují, mají vyvinuté takové způsoby myšlení, které je činí šťastnými, úspěšnými a spokojenými s vlastními životy. Tyto jejich techniky jsou totiž tak účinné, že to někdy opravdu může vypadat, jakoby na jejich život dohlížela nějaká kouzelná síla.

Jsou to změny, které můžete začít dělat právě dnes. Právě teď. Zde je pár tipů od psychologa Richarda Wisemana, který provedl několikaletý výzkum se stovkami výjimečných šťastlivců a smolařů a přinesl nový pohled na tak obtížně uchopitelný fenomén, jakým je štěstí (Wiseman, 2003).

Postupujte krok za krokem, protože vytvoření šťastného života zabere určitý čas. Zhruba do týdne se u vás pravděpodobně projeví mírné zlepšení vašeho štěstí a to zafunguje jako katalyzátor pro další změny. Pomohou vám myslet a chovat se jako šťastlivec a to vám pomůže více zapojit další techniky a tak stále dokola. Buďte k sobě trpěliví a laskaví, zkoušejte a buďte odvážní.

Maximalizujte šťastné náhody


Šťastní lidé vytvářejí náhodné příležitosti, všímají si jich a jednají na jejich základě. Náhodně se potkávají s lidmi, kteří mají přínosný vliv na jejich životy, naráží na zajímavé příležitosti v médiích, nachází peníze na ulici apod. Jak to dělají konkrétně?

1.) Budují si svou “síť štěstí”. Jsou rádi s lidmi, baví se s cizími lidmi na zastávce autobusu, s oblibou tráví čas se svými přáteli, využijí nečekaného pozvání na večeři a s čím větším počtem lidí se setkají, tím větší mají pravděpodobnost, že narazí na náhodnou příležitost. Díky tomu, že jsou extroverti, se např. dozví o zajímavé práci, seznámí se s partnerem, nečekaně zjistí, že je večer zajímavý koncert apod.

TIPY: Věnujte 10 minut týdně kontaktování kamarádů a známých, se kterými nejste dlouhou dobu ve styku. Dejte se každý den jednou do řeči s neznámými lidmi např. ve frontě u pokladny nebo v tramvaji.

2.) Mají uvolněný přístup k životu. Protože necítí obavy a nesoustředí se na to, čeho se bojí nebo čeho mají nedostatek, neomezují svojí pozornost a daří se jim všímat příležitostí kolem nich. Když bude na zemi ležet stokoruna, úzkostní lidé zavaleni svými problémy kolem ní spíše projdou bez povšimnutí. Šťastlivci s otevřeným přístupem k životu si jí spíše všimnou. Hleďte na svět očima dítěte. Bez očekávání a bez předsudků. Jste obklopeni příležitostmi, ale dopředu nevíte jakými.

TIPY: Najděte si svůj způsob relaxace, uvolňujte pravidelně stres.

3.) Jsou otevření k novým zážitkům. Nechodí nakupovat do stejného obchodu, na večírku se baví pokaždé s jinými lidmi, do práce chodí každý den trochu jinudy a tak navyšují šanci na setkání s náhodnou příležitostí. Obměňujte svoje rutinní chování a buďte odvážní.

TIP: Použite kostku nebo minci k méně závažným rozhodnutím.

Naslouchejte svým instinktům


Stalo se vám někdy, že jste jeli autem a i když jste měli na křižovatce přednost, tak jste zastavili? V tu chvíli se kolem vas prohnala motorka, která měla zůstat stát a vy jste tak zabránili srážce? Nabádal vás k tomu jakýsi vnitřní pocit? A nebo jste těsně před uzavřením smlouvy navzdory perfektně vypracovaným podkladům následovali svůj vnitřní hlas a nechali vše prověřit dalšími právníky, kteří narazili na nesrovnalosti a ochránili tak váš majetek? Skvěle! Je to další z věcí, kterou používají šťastní lidé.

4.) Naslouchají svým vnitřním hlasům a s velkou opatrností sledují, co se jim snaží říct.

TIP: Abyste zjistili vaše skutečné pocity vůči možnostem, napište si na papír svou volbu. Například pokud si nejste jisti, zda chcete pokračovat ve vztahu s partnerem, napište mu dopis a vysvětlete mu, že je konec. A zastavte se. Jak se cítíte? Chcete mu dopis předat nebo vám vnitřní hlas našeptává, že to není správné?

5.) Zesilují intuici.

TIP: meditujte

Očekávejte štěstí


Naše očekávání mají významný vliv na to, jak přemýšlíme, jednáme a vnímáme. Wiseman tvrdí, že způsob, jakým šťastlivci vnímají svou budoucnost stojí za jejich mimořádnou efektivitou při plnění snů a tužeb. A naopak neradostná očekávání smolařů způsobují smolařům obavy a tyto obavy se podlí na jejich častějších nehodách, nemocech a neúspěších. Jedná se o princip sebenaplňujícího proroctví. Šťastní lidé tedy:

6.) Očekávají, že jejich štěstí bude pokračovat i nadále.

TIPY: Očekávejte šťastnou budoucnost. Prohlaste se za šťastlivce. Stanovte si šťastné cíle.

7.) Usilují o naplnění svých cílů, i když šance nejsou veliké a hrozba neúspěchu je neodrazuje.

8.) Očekávají, že jejich interakce s druhými budou šťastné a úspěšné. Šťastlivci aplikují ještě jeden příklad sebenaplňujícího proroctví. Očekávají, že člověk, se kterým se mají sejít, bude přátelský, to způsobí, že se na tohoto člověka usmějí, ten úsměv oplatí, takže je přátelský. V práci očekávají, že kolem nich budou lidé schopní a výkonní a spolupráce s nimi úspěšná atd.

TIPY: Najděte si tichou místnost, posaďte se na pohodlnou židli, zavřete oči a uvolněte se. Svým vnitřním zrakem si představte sami sebe v nadcházejícím důležitém okamžiku. Vizualizulte si štěstí, úspěch, jak ho zažíváte, kdo u toho je, jak se chováte, co máte na sobě, co říkáte… jděte do maximálních detailů. Potom otevřete oči a proměňte tuto představu ve skutečnost.

Změňte svou smůlu ve štěstí


Z výzkumů vyplynulo, že atleti, kteří získají bronzovou medaili jsou šťastnější než ti, kteří vybojují stříbrnou medaili (Medvec, V.H., Madey, S.F.,& Gilovich, T., 1995). Stříbrní se totiž soustředí na to, že kdyby si vedli o malinko lépe, měli by zlato. Ti bronzoví si uvědomují, že chybělo málo a byli by bez medaile. Mluvíme tedy o úhlu pohledu. Jaké úhly pohledu upřednosťují šťastní lidé?

9.) Nacházejí pozitivní stránku i v nepříznivých událostech. Zmírňují emocionální dopad smolných událostí tak, že si představují, jak to mohlo celé dopadnout ještě hůř. Sice je nabouralo auto, ale přežili. Sice ztratili peneženku, ale podařilo se jim rychle zjistit a zablokovat kartu, takže naštěstí nepřišli o peníze apod. Přišli pozdě na schůzku, ale mohli ji propást úplně.

TIPY: Sledujte pozitivní stránky svých smolných událostí. Zamyslete se nad tím, jak mohla být celá událost ještě horší. Srovnávejte se s lidmi, kteří mají méně štěstí než vy.

10.) Věří, že všechny nepříznivé události jim nakonec přinesou něco dobrého. Když jsem byla odejita ze svého prvního zaměstnání z důvodu ekonomické krize, bylo mi to nesmírně líto, svojí práci jsem dělala ráda. Velmi záhy na to, jsem získala novou práci ve větší a bohatší mezinárodní firmě, kariérně jsem se posunula o mílové kroky dál a hlavně, začala jsem pravidelně cestovat do švýcarské Bazileje. Cestování je moje vášeň a celá událost přinesla mnoho dobrého do mého života.

TIPY: Ohlédněte se do minulosti a uvědomte si, co dobrého vzešlo ze zdánlivě nešťastných událostí. Pokud se vám přihodí smolná událost, zaujměte odstup a očekávejte, že se z toho nakoec vyvrbí něco pozitivního.

11.) Nerozebírají stále dokola své smolné zážitky. Smolaři tráví mnoho času a bezesných nocí přemýšlením o křivdách, smůle, neštěstí a událostech, které nemůžou změnit. Šťastlivci nechávají minulost za sebou.

TIPY: Pokud se něco nepovede, dejte průchod svým emocím, odžijte si zklamání a smutek. Křičte, bouchejte do pytle, plačte…prostě cokoli. A potom jděte dál. Záměrně se zaměstnejte, cvičte, poslouchejte hudbu, udělete to, co máte rádi.

12.) Podnikají aktivní kroky k tomu, aby zamezili dalším smolným událostem v budoucnosti. Jsou přesvědčeni, že svou smůlu mohou změnit, mají výdrž, nevzdávají se. Když je potká problém, řeší ho konstruktivně, hledají nové a nové způsoby.

TIPY: Konstruktivní řešení problémů se skládá z pěti kroků:

a) učiňte rozhodnutí, že problém vyřešíte, nestavte se do role oběti

b) okamžitě se do toho pusťe, nečekejte na zítřek, začátek měsíce apod.

c) napište si seznam všech svých možností, buďte kreativní, buďte odvážní

d) rozhodněte se, co budete dál dělat, zvažte možnosti

e) začněte svůj problém řešit

Štěstí je stav mysli


Štěstí není nějaká magická síla nebo kouzlo, dar z nebe pro vyvolené. Je to stav mysli, způsob myšlení a jednání, úhel pohledu. Lidé se nenarodí jako šťastlivci, ale sami si své štěstí vytváří svými myšlenkami, pocity a činy. Držím vám palce ve vašem rozhodnutí být šťastní!

Tereza Ševčíková, 8. 8. 2018
přečteno: 2182/2065×

terepe logotype
X Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používá soubory cookie.