Blog

Jak manželství ovlivňuje zdraví

Jak manželství ovlivňuje zdraví

Zaujalo mě, co zjistili vědci z University of Pittsburg a také psycholožka Jutta Mata na švýcarské University of Basel o vlivu manželství na zdraví člověka.

Manželé se dožívají vyššího věku


Zabývali se tím, jak spolu souvisí život v manželství a zdraví, konkrétně jak manželství ovlivňuje krevní tlak a činnost srdce a nebo váhu člověka a jeho stravovací návyky. To, že se lidé v manželství dožívají vyššího věku než jejich single vrstevníci, je dávno známo. Stejně jako předpoklad, že důvodem může být prostě to, že se o ně má kdo postarat, když je jim špatně (zavolat sanitku, podat léky) a nebo to, že nemocní lidé možná vstupují do manželství méně často.

Na kvalitě manželství záleží


Nové výzkumy ale poukazují i na kvalitu manželství. Vemte si dvě situace. Nemocný je manžel a nebo nemocná je manželka (nebo jsou prostě v nějaké nepohodě). Která situace vyvolá větší stres a zdravotní nepohodu u partnera? Pokud je v nepohodě manželka. To se manželův systolický krevní tlak zvyšuje, protože ve svém životě spoléhá především na oporu své ženy a nikoho jiného a tato opora je teď v ohrožení. Naproti tomu ženy jsou údajně zvyklé zapojovat širší sociální okolí k zabezpečení své pohody a nespoléhají jen na své manžele. Proto je činnost jejich srdce ohrožena méně, pokud je manžel v nepohodě. Celkově ale mají lidé žijící v manželství nebo ve vztazích, které jsou "podobné jako manželství" (dlouhodobě, vážné vztahy), zdravější srdce a krevní oběh.

Singles jsou o 2 kg lehčí


Ve Švýcarsku se zaměřili na body mass index 10 000 Evropanů. Zjistili, že ve všech zkoumaných evropských zemích mají lidé v manželstvích asi o 2 kg vyšší váhu než jejich single vrtsevníci, ačkoli jedí více zdravě. Na druhou stranu jsou méně sportovně aktivní, zřejmě proto, že singles využívají sport jako prostředí k socializaci, což ženatí/vdané většinou tolik nepotřebují.

Nemusíte se hned brát, začněte se třeba jen víc smát :-)


Studie se účastnili nejen manželé, ale i lidé žijící v dlouhodobých vztazích "podobných manželství" a měli stejné výsledky. Ale, nemusíte se hned vrhat do vztahů, znám i jinou alternativu. Smějte se více :-) Při smíchu se prokrvuje pokožka, dochází ke snižování sekrece kortikoidů (hormony, které se vylučují při stresu), vzestupu imunoglobinu A (pomáhá bránit se infekcím horních cest dýchacích) a posílení celkové imunity. Smích zvyšuje odolnost vůči bolesti. A. Goodheartová (vidíte to jméno?:-) uvádí, že se při smíchu aktivuje thymus (brzlík), který je důležitý pro schopnost organismu bránit se infekcím a nádorům.

Tereza Ševčíková, 10. 5. 2016
přečteno: 2718/2644×

terepe logotype
X Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používá soubory cookie.