Blog

Test konformity: máme strach nesouhlasit s ostatními

Test konformity: máme strach nesouhlasit s ostatními

Lidé mají tendenci napodobovat jiné lidi, jejich způsob oblékání, chování, jejich postoje a názory. To není nic nového, ale kam až může zajít tato ochota se přizpůsobit? Experiment psychologa Salomona Asche ukázal, že většina z nás je schopna se vzdát vlastního úsudku, protože se bojí nesouhlasit s ostatními. Posuďte sami.

Kterou linku vidíte jako stejně dlouhou?


Podívejte se na linku vlevo na obrázku výše a porovnejte ji se třemi linkami vpravo – A,B a C. Která z těchto třech linek je stejně dlouhá jako linka vlevo? Je to samozřejmě C. V tomto experimentu se ale 75% lidí vzdalo vlastního (správného) úsudku a odpovědělo, že A nebo B jen proto, aby se nelišili od ostatních. S tímto stanoviskem ale sami nesouhlasili. Čemu to podlehli, že takto odpověděli?

Překvapující experiment


Asch představil studentům tento experiment jako test zraku, ve skutečnosti ale zkoumal jejich přizpůsobivost (konformitu). Pozval do jedné místnosti studenty, které instruoval, aby odpovídali špatně. Pouze jeden student (odpovídal jako poslední), o ničem nevěděl a odpovídal dle vlastního úsudku. Postupně jim ukazoval různé varianty výše uvedeného testu. Všichni odpovídali dle zadání chybně a sebevědomě. Jen poslední student, který netušil o instrukcích ostatním, se očividně potil a byl nervózní.

Výsledky testu byly pro samotného Asche překvapením. Jen 25% lidí se odmítlo nechat ovlivnit většinou, 75% lidí se většinou přizpůsobilo ostatním z toho 5% lidí se pokaždé podrobilo názoru druhých, průměrně potom naměřil tzv. „conformity rate" 33%.

Čím to, že se tak snadno přizpůsobíme?


Po experimentu dělal Asch interview s účastníky a zjistil, že:

  • všichni cítili strach a úzkost nesouhlasit s ostatními
  • ti, kteří patří mezi typické konformisty (okamžitě souhlasí s ostatními), bývají velmi úzkostní, mají nižší sociální status, vysokou potřebu uznání a jsou často autoritativní
  • většina uvedla, že viděli linky odlišně než ostatní, ale posléze začali cítit, že skupina má pravdu
  • někteří řekli, že věděli, že skupina nemá pravdu, ale nechtěli vybočit
  • malá skupina lidí řekla, že skutečně viděla linky stejně jako skupina
  • lidé z východních společností byli více přizpůsobiví

Vědomé rozhodnutí


Představte si, že se dnes rozhodnete, že se přestáváte přizpůsobovat ostatním. A nebo naopak, pokud patříte k lidem, kteří se moc neumí přizpůsobit, představte si, že dnes začnete. Jak se změní váš život? Budete šťastnější? Kdo pozná nebo ocení změnu jako první? Kvůli komu jste se to vlastně doteď (ne)přizpůsobovali?

Osobně si nemyslím, že schopnost přizpůsobit se skupině je jednostranně negativní. Pokud se vědomě rozhoduji a vím, proč to dělám. Většina z nás se přizpůsobuje např. právnímu rámci státu, ve kterém žije. Většina z nás se přizpůsobí ostatním v některých sociálních situacích (např.stojí frontu v obchodě).

A tak vám přeji odvahu a sílu se vědomě rozhodnout souhlasit nebo nesouhlasit tak, aby nebyl hnacím motorem vašich postojů a činů strach a úzkost, ale cokoli pro váš život užitečnějšího (třeba ochota nést zodpovědnost sám za sebe, odvaha být jiný a přitom spokojený …).

Tereza Ševčíková, 2. 12. 2015
přečteno: 2806/2763×

terepe logotype
X Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti používá soubory cookie.